Oberża pod Smoczym Skrzydłem

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Oberża Pod Smoczym Skrzydłem

#1 2012-03-25 12:16:05

Senti

http://i.imgur.com/J7TLL.png

Zarejestrowany: 2012-03-24
Posty: 11
Punktów :   

Pustynna Włócznia i Malowany Człowiek

Gdy przeczytałam pierwszą część "Malowanego człowieka", natychmiast zadałam pytanie, kiedy wydadzą następną. I, o zgrozo, usłyszałam, że książka wciąż się pisze! Na szczęście Brett nie zrobił czytelnikom świństwa i ciąg dalszy napisał błyskawicznie, dzięki czemu mamy przed sobą "Pustynną Włócznię".

"Malowany człowiek" uznaję za najbardziej spektakularny debiut fantasy ostatnich lat. I miło mi powiedzieć, że świetna część pierwsza pociągnęła za sobą doskonałą część drugą. Choć "Pustynna włócznia" jest mniej apokaliptyczna niż "Malowany człowiek", mniej... widowiskowa, nie staje się przez to mniej wciągająca. Akcja się uspokaja, nowi bohaterowie się nie pojawiają, za to pojawia się bardzo interesujący wątek, który obok pierwotnego – od tej pory będzie popychał akcję naprzód.

Przypomnijmy – świat "Malowanego człowieka" opanowany jest przez demony, których hordy pojawiają się każdej nocy. Ludzie chowają się przed nimi za ścianami domów, chronionych magicznymi runami. Mało komu przychodzi do głowy, że z demonami można walczyć. Jest jednak człowiek, który uznaje bierność za gorszego wroga niż demony. Arlen, Posłaniec, w poszukiwaniu skutecznej broni przeciwko demonom udaje się na pustynię Krasji, gdzie odkrywa wojenne runy. Postanawia udostępnić je całemu światu, aby dać ludziom możliwość obrony.

W "Pustynnej Włóczni" autor skupia się na Krasjanach – pustynnych wojownikach, którzy od dawna walczyli z demonami. Tym razem Krasjanie pod wodzą Jardira łamią niepisany pakt, jednoczący wszystkich ludzi przeciwko demonom. Jardir postanawia podbić pozostałe krainy, a z ich mieszkańców uczynić niewolników. Wszystko po to, żeby pokazać, kto jest mitycznym Wybrańcem. Nie wie, że demony nie pokazały jeszcze wszystkiego, na co je stać.

Wojna między ludźmi to właśnie ten nowy wątek, o którym wspominałam. Autor dokonuje tutaj ciekawego zabiegu – w tradycyjnym fantasy mamy jednego "wybrańca". Tu mamy ich dwóch, a wybór między nimi nie jest ani łatwy, ani przesądzony. Po drugie – Brett odwraca porządek. Jego świat już uległ zagładzie, teraz może być tylko lepiej. Ludzie mają już magiczną broń przeciw demonom, zmieniają się z zastraszonych wieśniaków w bohaterów – cała reszta to betka. Jednak jeśli myślicie, że od tej pory wszystko się będzie układać gładko, mylicie się, bo autor wprowadza nowe, ciekawe okoliczności. Nowe aspekty sylwetki Arlena, czyli "malowanego człowieka" i walki z demonami, same demony też szykują niespodzianki, a i wśród głównych bohaterów komplikują się osobiste wątki. Jednym słowem – "Pustynna Włócznia", choć to część druga cyklu, stanowi coś w rodzaju przystawki. Nic nie rozwiązuje, a tylko zadaje pytania i budzi ciekawość.

Zgadzam się z tą recenzją i podpisuje pod nią wszystkimi kończynami. Jeżeli ktoś szuka dobrej książki fantasy, a do tej pory nie przeczytał Malowanego Człowieka i Pustynnej Włóczni - powinien znaleźć jak najszybciej szubienice i tam ze sobą skończyć.
Osobiście przeczytałem wszystkie powyższe części i mogę stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych książek fantasy z naprawdę imponującą fabułą.
Ze źródeł wynika, iż powstaje kolejna część, co tylko jeszcze bardziej powiększa apetyt.

Offline

 

#2 2012-04-04 17:11:19

 Fridjof

http://i.imgur.com/XxTQg.png

Zarejestrowany: 2012-04-04
Posty: 2
Punktów :   

Re: Pustynna Włócznia i Malowany Człowiek

Książki przeczytałem i również się zgadzam, tak z recenzją, jak i z przedmówcą. Autor stworzył niesamowity świat zamieszkały przez niesamowitych bohaterów. Fabuła poprowadzona jest świetnie i niezwykle klimatycznie. A jeśli wierzyć w oficjalne zapowiedzi to trzecia część cyklu dostaniemy do rąk juz w tym roku!


Into the fires of battle, unto the anvil of war!

Offline

 
Mój tytuł

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.islanderzy.pun.pl www.fs.pun.pl www.shaolin-silkroad.pun.pl www.zetorproxima.pun.pl www.pociagidzikiegozachodu.pun.pl